روش های حمایتی بنیاد خیریه

کمک هزینه دارو و درمان

کمک به بیماران نیازمند، یکی از اهداف و اولویت­ های خیرین نیک اندیش محسوب می­شود. این جامعه ­ی هدفی شرایط مالی، محیطی و خانوادگی مناسبی را ندارند و در انتظار کمک های هر چند ناچیزند تا بتوانند زندگی بهتری را تجربه کنند. بنیاد خیریه شُکری جهت تأمین هزینه ­های دارو و درمان، مددجویان تحت پوشش را مورد حمایت قرار داده و ماهیانه در این زمینه مبالغ قابل توجهی را اختصاص می­دهد.

کمک هزینه تامین جهیزیه

ازدواج به عنوان راه‌حلی اجتماعی و پسندیده برای سامان دادن و ثبات بخشیدن به زندگی است و به عنوان سنتی الهی و دینی اولویتی مهم تلقی می گردد. در این بین تهیه جهیزیه یکی از مهم‌ترین نیازهای زوج های جوان برای شروع یک زندگی مشترک محسوب می شود. از آنجا که برخی از خانواده ها توانایی تامین هزینه ها را ندارند و  نیازمندکمک نیکوکاران و خیرین هستند که این امر می‌تواند نقش مهمی برای شروع زندگی این عزیزان ایفا نمایند. در این رابطه بنیاد خیریه شُکری، با پرداخت وام قرض الحسنه نسبت به تهیه و خرید جهیزیه مشارکت می نماید.

کمک هزینه خرید بسته معیشتی

کمک به نیازمندان یک عبادت تلقی می شود. برخی از خانواده ها به دلیل درآمد کم و مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه قادر به تامین مایحتاج روزانه خود نیستند و بنیاد خیریه شُکری به مناسبت های مختلف بسته معیشتی تهیه و به خانواده‌های نیازمندان اهدا می­نماید. این کالاها شامل برنج، روغن، رب، کنسرو و دیگر اقلام خوراکی می باشد و به گروه‌ های هدف اختصاص و هزینه می گردد.

ساخت تعمیر و تجهیز منازل روستایی

داشتن سرپناه مناسب حق همه انسان‌هاست. اما در بعضی از مناطق کسانی هستند که از این امکان بی بهره اند که غالباً هم بد سرپرست و بی‌ سرپرست می باشند. امروزه کسانی از جنس مردان روزگاران قدیم، کمر همت و آبادانی بسته اند و با توجه به بازدیدهای میدانی هیئت مدیره بنیاد خیریه شُکری از مناطق روستایی محروم مبلغ قابل توجهی به این امر اختصاص می یابد که این حرکت جهادی در شهرستان‌های دالاهو ، هرسین و … مورد توجه قرار گرفته و در این زمینه اقدامات مناسبی برای برخی از افراد نیازمند اقدام لازم صورت گرفته و این امر خداپسندانه در دستور کار برای سایر شهرستانها و روستاها در دستور کار قرار دارد.

ساخت و تجهیز مدارس روستایی

تعلیم و تربیت به عنوان یک رکن اساسی در تمام کشورها جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد. در جامعه اسلامی ما نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. یک جامعه زمانی به توسعه و پیشرفت و تعالی دست پیدا خواهد کرد که امر آموزش به عنوان یک سرمایه اساسی جامعه توجه ویژه ای داشته باشد. زیربنای توسعه ی هر کشور در زمینه های مختلف امر آموزش و تحصیل است. با توجه به این مهم برخی از مدارس شهری به ویژه روستاها، فاقد تجهیزات آموزشی لازم در مراکز مورد نظر می باشند. در این راستا بنیاد خیریه شُکری نسبت به ساخت مدرسه و تجهیز نیازهای مدارس کم برخوردار اقدام نموده که در این رابطه ساخت 3 مدرسه در شهرستانهای جوانرود، سنقر و کلیایی و هرسین در دستور کار دارد که مدرسه مله آوره در شهرستان جوانرود در سال 1400 به بهره برداری رسیده و 2 مدرسه در شهرستان های سنقر و کلیایی در دست ساخت می باشد و در شهرستان هرسین نیز مقدمات ساخت مدرسه در دست مطالعه است. ضمناً برخی از مدارس روستایی که فاقد اعتبار لازم جهت تجهیز هستند توسط بنیاد خیریه شُکری مورد حمایت قرار گرفته اند.

حمایت از ورزشکاران

توجه به ورزش و فرهنگ ورزشکاری در جامعه به ویژه در بین جوانان نقش به ‌سزایی دارد. یکی از راهکارهای مهم در جامعه توجه به امر ورزش برای آحاد مختلف مردم است. اهمیت ورزش حرفه ای، در بُعد سیاسی مورد توجه اکثر کشورهاست و در این زمینه هزینه قابل توجهی صورت می پذیرد. کشور عزیزمان ایران نیز از این قانون مستثنا نیست و همه ساله در رشته های مختلف ورزشی اعم از بانوان و آقایان حضور فعال دارد و با کسب مدال، افتخاری برای جامعه داشته اند. لذا بنیاد خیریه شُکری جهت حمایت از تیم های مختلف ورزشی مانند کشتی، والیبال، تکواندو و … مورد حمایت قرار داده و حمد خداوند منان، این ورزشکاران موفق به کسب رتبه های استانی و کشوری شدند.

حمایت از معتادان در کمپ های اعتیاد

اعتیاد به عنوان یک بیماری خانمان ‌سوز در اغلب کشورها به شکل یک اپیدمی و به عنوان یک مشکل جدی برای جامعه و خانواده‌ ها تبدیل شده که این موجب اختلال روابط عاطفی و اجتماعی فرد معتاد در جامعه می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که اعتیاد افراد در جامعه می‌تواند بر سلامت روح و جسم و روان دیگر اعضای خانواده تاثیرگذار باشد و این بیماری امروزه متاسفانه در بین جوانان خودنمایی می‌کند. بنیاد خیریه شُکری ضمن همکاری با موسسات کمپ و همچنین مراکز ترک اعتیاد، آمادگی خود را در این کار اعلام داشته است. امیدواریم در آینده ای نه چندان دور شاهد تحقق و برنامه‌ریزی جهت کنترل این بلای خانمان سوز در جامعه باشد.

کمک به ایتام تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان هرسین

طرح اکرام ایتام از سال ۱۳۷۸ با هدف حمایت از کودکان یتیم و تامین نیازهای آنان به ویژه در زمینه تحصیلی، درمان و … آغاز شد که در این رابطه، جناب مهندس جهانبخش شُکری رئیس هیئت مدیره بنیاد خیریه شُکری، از خیرین شاخص کشوری، اقدام به سرپرستی ۱۱۷ نفر از ایتام تحت پوشش کمیته امداد شهرستان هرسین را تقبل نموده و ماهیانه مبلغی به حساب ایتام تحت پوشش واریز کردند و با عنایت به تاسیس بنیاد خیریه در مرداد سال ۱۴۰۰این امر خداپسندانه از ۱۱۷ نفر به ۲۰۰ نفر و همچنین مبالغ اهدایی به این عزیزان به ۵ برابر افزایش پیدا کرد که در حال حاضر ماهیانه مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به این موضوع اختصاص داده شده است. قابل ذکر است در مقاطع مختلف نیز در طول سال به ویژه آغاز سال تحصیلی بسته های آموزشی مانند لوازم تحریر مورد نیاز و کمک به این عزیزان اختصاص می یابد.

تامین آب به مناطق روستایی محروم و درگیر خشکسالی

از اهداف دیگر بنیاد خیریه شُکری موضوع کم آبی و خشکسالی است. خشکسالی، تنش آبی و کم‌آبی چند ساله اخیر در مناطق مختلف ایران که دارای اقلیمی خشک و نیمه خشک هستند، مشکلات عدیده ای ا برای مردم  و مدیران اجرائی کشور به وجود آورده است. بطوریکه کمبود منابع آبی در ایران به لحاظ ویژگی‌های طبیعی به عاملی جدی تبدیل شده است و خشکسالی های اخیر آثار نامطلوبی در زمینه های کشاورزی ، اقتصادی و زندگی روزمره مردم به وجود آورده است. لذا استان کرمانشاه از این موضوع مستثنی نبوده و در برخی از مناطق استان این خشکسالی شدت و نمود بیشتری دارد. بنیاد خیریه شُکری، بنا به درخواست متولیان امر، جهت کمک رسانی به این مناطق، طی بازدیدهایی بر این شد که به صورت مقطعی و اورژانسی به یاری هموطنان این مناطق شتافته و در این رابطه با عقد قراداد با شرکت پیمانکاری، این مهم عملی شد و روزانه تانکر آبرسان سیار به این مناطق روستایی و صعب العبور که مشکل آب شرب داشتند، انتقال داده شد.لازم به ذکرست در حین بازدید از این مناطق، خانواده هایی فاقد تانکر ذخیره آب بودند که برای برخی از این افراد نیازمند تانکر ذخیره آب خریداری گردید و در اختیار این عزیزان قرار گرفت